Články / História a spoločnosť

Slovenka na zozname budúcich lídrov sveta

Slovenka na zozname budúcich lídrov sveta 3. 12. 2018 | 15:42

Úradníčka na ministerstve vnútra a šéfka občianskeho združenia Dobrý úradník Monika Filipová je na zozname 100 budúcich lídrov sveta. Zaradila ju tam londýnska organizácia Apolitical, ktorá zostavuje r ...

Smutné jazyky

Smutné jazyky 3. 12. 2018 | 13:42

Po slovenskej premiére na festivale Cinematic si už môže aj bežný slovenský divák pozrieť snímku Anny Gruskovej Smutné jazyky. Film bude s tvorcami cestovať po Slovensku a okrem projekcií ponúkne aj di ...

Kam patrí folklór?

Kam patrí folklór? 19. 11. 2018 | 13:34

Patrí folklórne umenie do atmosféry komerčného nákupného centra? Redaktorka Elena Seeber sa na to pýtala okoloidúcich aj primáša folklórnej skupiny Kandráčovci, Ondreja Kandráča.

Deň boja za slobodu a demokraciu

Deň boja za slobodu a demokraciu 17. 11. 2018 | 08:00

Pri príležitosti Medzinárodného dňa študentov sa 17. novembra 1989 konala v Prahe pietna spomienka na medika Jána Opletala. Nacisti ho zavraždili v roku 1939. Vtedajšie bezpečnostné jednotky tvrdo zasi ...

100 rokov od konca Veľkej vojny

100 rokov od konca Veľkej vojny 11. 11. 2018 | 13:35

17 miliónov mŕtvych a 20 miliónov zranených - taká je bilancia 1. svetovej vojny. Sto rokov od jej ukončenia si pripomíname práve 11. novembra. Ako celý tento konflikt začal?

Komunálne voľby 2018

Komunálne voľby 2018 7. 11. 2018 | 13:58

V sobotu 10. novembra sa na Slovensku uskutočnia voľby do orgánov samosprávy obcí. Pôjde o prvé komunálne voľby, ktoré sa riadia novou volebnou legislatívou. Tá medzi iným určila po novom pravidlá pre vedenie volebnej kampane a jej transparentné financovanie. Konkrétne o tom hovorí zákon o volebnej kampani. Zákon o podmienkach výkonu volebného práva okrem iného určuje pravidlá pre tých, ktorí by chceli viesť obce a mestá. Podľa tohto zákona môže byť za poslanca obecného zastupiteľstva, resp. miestneho zastupiteľstva zvolený občan SR a cudzinec, ktorý má trvalý pobyt v obci, v ktorej kandiduje a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov. Za starostu, resp. primátora môže byť zvolený obyvateľ obce, ktorý má trvalý pobyt v obci a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 25 rokov. Medzi prekážky práva byť volený patrí výkon trestu odňatia slobody, právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené, a pozbavenie spôsobilosti na právne úkony. Starostov obcí, primátorov miest a poslancov obecných, mestských a v prípade Bratislavy a Košíc aj miestnych zastupiteľstiev môžu v obecných voľbách na najbližšie štyri roky voliť všetci, čo v mestách a obciach majú trvalý pobyt, občania SR aj cudzinci, ak majú aspoň 18 rokov. Prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia. Starostov, primátorov a poslancov si má voliť vyše 2900 obcí, vrátane mestských častí Bratislavy a Košíc. Právo voliť majú vyše štyri milióny voličov.

Storočnica Martinskej deklarácie

Storočnica Martinskej deklarácie 30. 10. 2018 | 05:00

30. októbra si pripomíname storočnicu jedného z najdôležitejších dokumentov našej histórie, a to Deklarácie slovenského národa (alebo Martinskej deklarácie) z 30. októbra 1918.

Hlásne trúby dnes

Hlásne trúby dnes 26. 10. 2018 | 17:57

Hlásne trúby sa voľakedy rozliehali obcami či mestami. Po ich zvuku nasledovali oznamy určené ľudu, ktorý v nich žil. Dnes namiesto toho dostávame do schránok obecné či mestské noviny. Čo sa v nich mož ...

Šéf diplomacie Lajčák na pracovnej ceste

Šéf diplomacie Lajčák na pracovnej ceste 25. 10. 2018 | 13:58

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák bude vo štvrtok a piatok na zahraničnej pracovnej ceste. Začína sa návštevou Prahy, pokračovať bude v Ženeve a zakončí sa účasťou na výročnej konferencii Stredomorskej kontaktnej skupiny (MCG) v Malage.

Spoločné vysielanie rozhlasu

Spoločné vysielanie rozhlasu 25. 10. 2018 | 13:57

Tohtoročné 100. výročie vzniku Československa si pripomenie Slovenský rozhlas spoločným vysielaním s Českým rozhlasom. Špeciálny program pripravuje na piatok Český rozhlas Brno s Rádiom Regina Východ. Poslucháči sa môžu tešiť napríklad na vydanie Srdcoviek Zdeňka Junáka či folklórne nahrávky Brnenského rozhlasového orchestra ľudových nástrojov so spevákmi zo Slovenska. Rádio Slovensko si výročie spolu s Rádiožurnálom Českého rozhlasu pripomenie 28. októbra popoludní z hraničného priestoru Kohútka.

Živé vysielanie
??:??