Úspechy rozhlasovej hry

Kultúra

Úspechy rozhlasovej hry

08. 09. 2017 12:07

Pôvodná rozhlasová hra Wernera Fritscha, napísaná pre RTVS, Čierny Regen Ovidius: Biely Regen Marcus Aurelius pokračuje v úspešnom ťažení po európskych festivaloch. Hra získala v máji tohto roku 3. cenu na prestížnom festivale Grand Prix Nova v Bukurešti. Nominovali ju aj na najstarší festival mediálnej tvorby Prix Italia, ktorý sa koná v septembri v Turíne. V októbri bude zastupovať pôvodnú tvorbu RTVS aj na treťom významnom európskom súťažnom podujatí - festivale Prix Europa v Berlíne.

Autorom textovej predlohy je renomovaný nemecký prozaik a scenárista Werner Fritsch. V réžii Natálie Deákovej naštudovali titulné úlohy Daniel Fischer, Dušan Jamrich a Martin Horňák. Hra vznikla v dramaturgii Jána Šimka, v preklade Andreja Zmečka a s pôvodnou hudbou Matúša Homolu.

Ústrednou postavou tejto hry vo veršoch je starnúci intelektuál germánskeho pôvodu Faust. V snahe vyrovnať sa so smrťou sa vydáva na cestu po strednej Európe. Ovidius, vyhnaný na Tomis (dnešné rumunské mesto Konstanca) a Marcus Aurelius pri Hrone sa Faustovi stávajú sprievodcami na jeho putovaní kontinentom a časom. Rozhlasová hra mala premiéru 29. januára tohto roka na Rádiu Devín.

Zdroj: RTVS

Martin Haraj Foto: TASR

Živé vysielanie
??:??