Naši a svetoví - spisovateľka Alexandra Salmela

Naši a svetoví

Naši a svetoví - spisovateľka Alexandra Salmela

16. 03. 2017 15:54

Slovenka Alexandra Salmela ešte nemala tridsať, keď sa dostala do zoznamu úspešných fínskych spisovateľov. Náhoda, láska, nová skúsenosť, literárne možnosti, alebo čo to bolo , čo nasmerovalo mladú Bratislavčanku, vtedy ešte Sašu Balážovú na sever Európy? Je tam už 10 rokov, a za ten čas sa stihla vydať, stať sa mamou , získať prestížnu fínsku cenu za román 27, čiže smrť robí umelca a napísať niekoľko rozprávok nielen vo fínčine a v slovenčine, ale už sa prekladajú aj do iných jazykov. O svojej ceste do sveta porozprávala Ľubici Hargašovej

RSI_170316_NaS_Alexandra_Salmela_1
Stiahnuť audio súbor

Hovorí sa, že naše cesty osudu sú vopred dané. Myslí si to aj vyštudovaná dramaturgička na VŠMU v Bratislave a fínskeho jazyka na Karlovej univerzite v Prahe Alexandra Salmela . Keby nebola šla do Fínska, vraj nikdy by nenapísala žiadnu knihu, ani tú za ktorú bola dokonca nominovaná aj na prestížnu literárnu cenu „Finlandia", ani tie ďalšie, po ktorých siahajú malí čitatelia a ich rodičia v mnohých krajinách sveta.

RSI_170316_NaS_Alexandra_Salmela_2
Stiahnuť audio súbor

Aj spisovateľka Alexandra Salmela, dnešný hosť rubriky Naši a svetoví patrí medzi tých Slovákov, ktorých najskôr uznal svet, až potom my doma.

Ľubica Hargašová Foto: Heini Lehväslaiho

Živé vysielanie
??:??