Katarína Linczényiová, svetová šampiónka vo freedivingu

Naši a svetoví

Katarína Linczényiová, svetová šampiónka vo freedivingu

18. 06. 2018 10:46

Keď pláva dolu popri lane, má zatvorené oči. V momente keď dosiahne hĺbku 40 m, urobí posledný kop a ďalej už iba padá do čiernej hlbočiny. Tento stav sa nazýva free fall - voľný pád a je to jedna z najúžasnejších skúseností ktorú môže človek zažiť. Vraj sa to podobá na let vo vesmíre. Tvrdí o svojom koníčku Katarína Linczényiová, svetová šampiónka vo freedivingu - v potápaní bez dýchacieho prístroja. Má ešte len 25 rokov a je jedinou úspešnou Slovenkou v tomto športe.

180614_Linczenyiová_1
Stiahnuť audio súbor

Bratislavčanka Katarína Linczényiová sa s vodou kamarátila už ako trojročná. Keď mala deväť, začala s prístrojovým potápaním. V dvadsiatke odišla do Egypta, aby po diagnóze od lekárov zmenila svoj aktívny život od základov. Zistila, že potápanie bez dýchacieho prístroja nezaťažuje kĺby a dá sa pri ňom relaxovať. O freedivingu prezradila aj ďalšie podrobnosti.

180614_Linczenyiová_2
Stiahnuť audio súbor

Skôr, ako sa začala naplno venovať freedivingu, mala množstvo iných aktivít. Jazdila na koni, tancovala, venovala sa ázijským bojovým umeniam. To všetko musela zredukovať kvôli zdraviu. Našla si však iné záujmy. A túžba po rekorde nie je jej jedinou ambíciou.

180614_Linczenyiová_3
Stiahnuť audio súbor

Príbeh ktorý ste počuli potvrdzuje, že všetko zlé môže byť aj na niečo dobré. Keby Katarína Linczényiová nebola mala zdravotné problémy, možno by nikdy neobjavila čaro potápania bez dýchacieho prístroja. Našla sa v ňom a dnes je svetová.


Ľubica Hargašová Foto: TASR

Živé vysielanie
??:??