Silvia Štubňová – doktorandka egyptológie v USA

Naši a svetoví

Silvia Štubňová – doktorandka egyptológie v USA

12. 11. 2018 16:48

Ak chcete študovať egyptológiu, nemáte na Slovensku šancu. Taký odbor sa zatiaľ u nás študovať nedá. Preto mnohí naši, už teraz uznávaní vedci v tejto oblasti, študovali v Prahe, alebo vo Viedni a tam aj zostali. Mladú Banskobystričanku Silviu Štubňovú, napríklad mimoriadne fascinuje tajomstvo jazyka starých Egypťanov. Je schopná celé hodiny presedieť nad dostupnými dokumentmi s hieroglyfmi. A keď sa jej podarí rozlúštiť ich obsah, je v siedmom nebi a dokáže o tom rozprávať aj celé hodiny. Presvedčila sa o tom počas jej nedávnej návštevy rodičov aj Ľubica Hargašová.

Stubnova_1
Stiahnuť audio súbor

Silvia Štubňová, dokáže s tajomným úsmevom hovoriť nielen na tému, ako vnímali Egypťania vznik sveta, alebo ako sa vyučovalo v škole, ale vďaka hieroglyfom sa veľa dozvedela aj o láske, sexe a erotike v starom Egypte. O tom niekedy na budúce. V ďalšej časti prezradila Silvia Štubňová, aké má plány po skončení doktorantského štúdia na americkej Brownovej univerzite.

Stubnova_2
Stiahnuť audio súbor

Naši egyptológovia sú vo svete mimoriadne uznávaní. Pracujú v akadémiách vied v Prahe, či vo Viedni, prednášajú na zahraničných univerzitách. Navzájom sa poznajú, pripravujú aj spoločné podujatia, o výsledkoch svojich výskumov informujú nielen svet, ale prednášajú aj na Slovensku. Keby sa Silvii Štubňovej podarilo vytvoriť možnosti pre štúdium egyptológie aj u nás, bol by to pozoruhodný čin.


Ľubica Hargašová, Foto: Wikimedia.org/HoremWeb

Živé vysielanie
??:??