Opustil nás Marián Labuda

Osobnosti

Opustil nás Marián Labuda

11. 01. 2018 14:38

Priaznivci, divadelní a filmoví kolegovia, priatelia a široká verejnosť sa v piatok 12. januára predpoludním rozlúčia s osobnosťou slovenského a československého herectva Mariánom Labudom, ktorý zomrel v piatok 5. januára vo veku 73 rokov. Posledná rozlúčka bude v Sále činohry v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave.

Marián Labuda už počas štúdia na Vysokej škole múzických umení v Bratislave stál so svojimi generačnými spolupútnikmi pri jednom z najväčších medzinárodných úspechov slovenského divadla - slávnej inscenácii Kyrmezerovej Komedie o bohatci a Lazarovi v réžii Milana Sládka a Eduarda Žlábka. Už ako študent hosťoval v SND a po absolutóriu sa stal i jeho členom (1965 - 1968). Súbor Činohry SND však opustil a podujal sa byť spoluzakladateľom dôležitého míľnika v dejinách slovenskej kultúry, Divadla na Korze. V tomto legendárnom generačnom divadle sa naplno uplatnil Labudov zmysel pre grotesku a tragikomické postavy. Bolo to najmä v hrách ruskej klasiky. Marián Labuda tu stvárnil Chirina v Čechovovom Jubileu, Šťastlivceva v Ostrovského Lese, no najmä nezabudnuteľného Podkolesina v Gogoľovej Ženbe. V 60. rokoch bol nenahraditeľnou súčasťou aj ďalšieho priekopníckeho činu v dejinách slovenského divadelníctva, prieniku absurdnej drámy na naše javiská, a to najmä v inscenáciách Petra Mikulíka. Už na škole hral Parobka N v Mrožkovej Veselici, neskôr Malého v Stroskotancoch v Divadle na Korze. Na scéne SND stvárnil Mašáta v Havlovom Vyrozumení či Brtka v Záhradnej slávnosti toho istého autora. V Divadle na Korze účinkoval aj v jednej z najznámejších hier absurdnej dramatiky v Beckettovom Čakaní na Godota v réžii Vladimíra Strniska a Milana Lasicu. Po zrušení Divadla na Korze sa stal členom hereckého súboru Novej scény, kde pôsobil až do roku 1990. Tu naďalej rozvíjal svoje nezabudnuteľné herectvo najmä v inscenáciách Miloša Pietora a Vladimíra Strniska ako Andrej Prozorov v Čechovových Troch sestrách, Simeonov-Piščik vo Višňovom sade, Jožko Púčik v Stodolovom Jožkovi Púčikovi a jeho kariére, Hrobár v Hamletovi, Sganarel v Donovi Juanovi, Pľuškin v Mŕtvych dušiach či Tartuffe v rovnomennej Milierovej hre. V roku 1990 sa znova stal členom Činohry Slovenského národného divadla. Nasledovala tu celá plejáda výrazných postáv, v ktorých predviedol celý svoj diapazón skúseného a zrelého herca. Publikum SND si Mariána Labudu pamätá ako Herzla z Mein Kampfu, Pantaloneho zo Sluhu dvoch pánov, Baltazára Slivku z Čaju u pána senátora, Schigolcha z Lulu, Vojvodu a Frederika z Ako sa vám páči, Riaditeľa divadla zo Šesť postáv hľadá autora, Čebutykina z Troch sestier či Willieho Clarka zo Zlatých chlapcov. Jeho poslednou úlohou na doskách národného divadla bola postava Krautkopfa v Nestroyovom Pánovi Mimo. Marián Labuda úspešne hosťoval v rôznych divadlách na Slovensku i v Česku. Úloha Tisa, ktorú v rovnomennej inscenácii režiséra Rastislava Balleka naštudoval v bratislavskom Divadle Aréna, bola jeho hereckým koncertom a získal za ňu cenu Dosky.

Nesmierne bohatá je aj Labudova filmová kariéra. Zahŕňa širokú škálu od komických až po dramatické postavy. Diváci si ho pamätajú ako skvelého komika, napríklad z Ťapákovej populárnej komédie Pacho, hybský zbojník či zo Zacharových Sebechlebských hudcov. Psychologicky intímnejšie a komplikovanejšie roly si zahral vo filmoch Martina Šulíka, ktorý ho pravidelne obsadzoval do svojich snímok Orbis Pictus, Zabíjačka či Krajinka. Najslávnejšou šulíkovskou postavou Mariána Labudu bol na povrchu drsný, no vnútri dobrácky otec vo filme Záhrada, za ktorého dostal Českého leva. Bol obľúbeným hercom českých filmových režisérov, ktorí často siahali po jeho talente. V Česku natočil okrem iného filmy Buldoci a třešně, Dobří holubi se vracejí, Anděl svádí ďábla, Vážení přátelé, ano, Akumulátor či Kráľ Ubu, za ktorého si vyslúžil nomináciu na ďalšieho Českého leva. Preslávila ho však najmä spolupráca s oscarovým režisérom Jiřím Menzlom, s ktorým natočil filmy Konec starých časů, Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina, Obsluhoval som anglického kráľa. Najslávnejšou filmovou postavou Mariána Labudu bol však pán Pávek z filmu nominovaného na Oscara - Vesničko má středisková.

Zdroj: SITA

Branislav Grman Foto: TASR

Živé vysielanie
??:??