Premiér podporuje voľbu zo zahraničia

Slováci vo svete

Premiér podporuje voľbu zo zahraničia

18. 03. 2019 12:13

Možnosť voliť hlavu štátu občanmi SR aj v zahraničí má podporu premiéra Petra Pellegriniho. Konštatoval to v sobotu po svojom volebnom akte v Banskej Bystrici.
"Je čudné, že pri rôznych typoch volieb máme rôzne systémy. Myslím si a tak, ako som hovoril aj s ministrom Lajčákom, naše slovenské ambasády po celom svete by vedeli technicky zabezpečiť, aby sa dalo odvoliť na našich zastupiteľských úradoch. Ak sa môžu naši ľudia zúčastniť volieb na našich ambasádach pri iných typoch volieb, nevidím dôvod, prečo by sa nemohli zúčastniť i volieb prezidenta, ak sú občanmi SR, majú slovenský pas, akurát, že žijú v zahraničí a plnia si tam úlohy," zdôraznil Pellegrini.
Podľa neho skúsenosti z týchto volieb, keď Slováci žijúci v zahraničí takú možnosť nemajú, by mohol "začerstva" pretaviť do reality už novozvolený prezident.
"Možno by mohol sám prísť s takou iniciatívou a dohodnúť s vládou, aby sme urobili legislatívne zmeny a predložili to už teraz do parlamentu. Ja s tým problém nemám," navrhol premiér. Váži si všetkých občanov, ktorí pricestovali pre voľby aj z ďalekého zahraničia.
Ako dodal, elektronické voľby sú otázkou budúcnosti. Tak ako v súčasnosti nakupujeme cez internet z pohodlia domova, i volebný akt sa časom možno presunie do digitálnej podoby.

Zdroj: TASR


Ingrid Slaninková, Foto: TASR

Živé vysielanie
??:??