25. výročie vzniku samostatného Slovenska

Téma dňa

25. výročie vzniku samostatného Slovenska

02. 01. 2018 17:08

Slovensko si pripomína 25-te výročie svojho vzniku. Prvého januára 1993 sa rozdelením Československa začala písať nová história samostatného štátu Slovákov. Toto výročie si pripomenuli traja najvyšší ústavní činitelia, ale aj bežní ľudia.

Prezident Andrej Kiska vo svojom novoročnom príhovore vyzdvihol, že Slovensko je dnes lepším miestom na život ako pred 25-timi rokmi.

Aj premiér Robert Fico vo svojom vyhlásení povedal, že obdobie po rozdelení Československa nebolo jednoduché lebo existovali obavy, či ekonomický a odborný potenciál bude stačiť na vybudovanie štátu. Samostatné Slovensko musíme podľa neho po dvadsiatich piatich rokoch vnímať ako úspešný príbeh.

Za úspech označil cestu samostatného Slovenska aj predseda parlamentu Andrej Danko. Zároveň ale hovorí, že nás čaká ešte veľa práce. Ak chce Slovensko ďalej pokračovať, musia podľa neho prísť reformy a musí sa zlepšiť fungovanie štátu vo vzťahu k ľuďom a dôvera ľudí v štát.

S odstupom rokov možno povedať, že prvé štvrťstoročie samostatného Slovenska bolo mimoriadne úspešné. Uviedol to podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, podľa ktorého naša krajina zvládla lekcie z demokracie, naplnila svoje euroatlantické integračné ambície a slovenskí diplomati robia Slovensku dobré meno všade vo svete.

Na počesť vzniku republiky zaznelo na nábreží Dunaja v Bratislave 20 delostreleckých sálv. Prvý raz v histórii delostrelcom velila žena.

Tisícky ľudí vítali Nový rok v centre Bratislavy. Súčasťou osláv bol aj ohňostroj na Dunaji a svetelná šou. Oslavovalo sa aj v Košiciach, Banskej Bystrici i v ďalších slovenských mestách a obciach. Silvestrovská noc a vítanie nového roka bolo v celku pokojné. Posádky záchrannej zdravotnej služby zasahovali v 933-och prípadoch. Najviac zásahov mali v Prešovskom, najmenej v Trnavskom kraji. K najčastejším diagnózam patrili problémy s dýchaním, zvýšený krvný tlak a pády. 50 prípadov súviselo s neodbornou manipuláciou so zábavnou pyrotechnikou. Zranilo sa aj osem detí, z ktorých dve utrpeli ťažké, až devastačné poranenia prstov na rukách. V Bratislave hospitalizovali aj pacientku, ktorá si cigaretu pomýlila s petardou. Hasiči mali 129 výjazdov. Pri požiaroch zasahovali vo viac ako 40 prípadoch.

Zdroj: RTVS, TASR

Branislav Grman, Foto: TASR

Živé vysielanie
??:??