Súdny dvor EÚ rozhodol v prospech Slovenska

Téma dňa

Súdny dvor EÚ rozhodol v prospech Slovenska

07. 03. 2018 15:23

Slovensko zrejme nebude musieť zaplatiť viac ako 22 miliónov eur holandskej spoločnosti Achmea B.V., ktorá je akcionárom Union zdravotnej poisťovne. Súdny dvor Európskej únie totiž rozhodol v prospech Slovenska v ich dlhoročnom spore. Informovalo o tom Ministerstvo financií.

Uvedené milióny sú kompenzáciou škody, ktoré žiadala firma od Slovenska. Vzniknúť jej mala v dôsledku takzvaného zákazu zisku pre zdravotné poisťovne za prvej vlády premiéra Fica. Po verdikte by malo dôjsť k zrušeniu arbitrážneho rozhodnutia v konaní pred nemeckým Najvyšším súdom. Slovenská republika by tak mala byť úplne oslobodená, čo by znamenalo, že spomínanej spoločnosti nemusí zaplatiť vyše 22 miliónov eur," povedala šéfka tlačového odboru ministerstva financií Alexandra Gogová.

Podľa rezortu financií ide o bezprecedentné rozhodnutie s dosahom na všetky bilaterálne zmluvy o ochrane investícií medzi členskými štátmi Európskej únie. Súdny dvor EÚ podľa ministerstva financií skonštatoval, že „rozhodcovská doložka obsiahnutá v dohode uzavretej medzi Holandskom a Slovenskom o ochrane investícií nie je zlučiteľná s právom Únie" s tým, že táto doložka vyníma spory, ktoré sa môžu týkať uplatňovania alebo výkladu práva Únie, z mechanizmu súdneho preskúmania tohto práva.

Tento súdny orgán tak podľa Alexandry Gogovej vo svojom rozhodnutí potvrdil, že medzinárodný arbitrážny tribunál nemal právomoc rozhodovať o spore Slovenska s Achmeou. Z tohto dôvodu by mal byť podľa ministerstva financií arbitrážny rozsudok zrušený.

„Stanovisko Súdneho dvora EÚ sme vzali do úvahy už pri zodpovedaní predbežných otázok, ktoré mu predkladal nemecký Najvyšší súd," povedal hovorca spoločnosti Achmea Stefan Kloet. Situáciu chce holandská spoločnosť bližšie okomentovať až po tom, čo sa do detailov oboznámi s odôvodnením európskeho súdu.

Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ presahuje podľa rezortu financií hranice sporu Slovenska s Achmeou. "Pretože súdny orgán v ňom fakticky stanovil precedens pre právny status všetkých bilaterálnych investičných dohôd uzavretých medzi členskými štátmi EÚ. Tento precedens má zásadný dopad na všetky členské štáty, ktoré sa budú musieť v blízkom období s týmto stavom vysporiadať v spolupráci s Európskou komisiou," vysvetlila Alexandra Gogová s tým, že rezort financií naďalej analyzuje rozhodnutie Súdneho dvora EÚ a jeho širší dopad.

Zdroj: TASR

Branislav Grman Foto: TASR

Živé vysielanie
??:??