Za slušné Slovensko

Téma dňa

Za slušné Slovensko

12. 03. 2018 16:43

Tisícky ľudí sa v piatok zišli v 40 slovenských a vo vyše 20 zahraničných mestách na zhromaždeniach s názvom Postavme sa za slušné Slovensko. Aj v Bratislave sa na Námestí SNP stretli ľudia nespokojní s politickou klímou. Prísny odhad hovorí o 50 000 ľuďoch na tomto námestí. Tu je niekoľko vyjadrení priamo z miesta, prečo sem ľudia prišli.

Za slušné Slovensko 1
Stiahnuť audio súbor

Najemotívnejšie prejavy zazneli z úst nevlastnej sestry zavraždeného novinára Márie Kuciakovej a emeritného biskupa Róberta Bezáka.

Za slušné Slovensko 2
Stiahnuť audio súbor

Organizátormi protestu boli novinár Peter Nagy z denníka SME spolu s manželkou Katarínou, ďalej Juraj Šeliga a študentka Karolína Farská, známa zo spoluorganizovania veľkého protikorupčného pochodu. Medzi požiadavkami protestu zaznelo najmä to, aby sa dôkladne a nezávisle vyšetrili vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a aby naša krajina získala novú dôveryhodnú vládu, ktorej súčasťou nebudú ľudia s podozreniami z korupcie a prepojeniami na organizovaný zločin. Podľa šéfa portálu Aktuality Petra Bárdyho a sociológa Michala Vašečku je dôležité, že sa ľudia prebudili z apatie.

Za slušné Slovensko 3
Stiahnuť audio súbor

Na nedôveru ľudí v štátne orgány a podozrenia z korupcie upozornila po minulotýždňovej návšteve európska delegácia. Slovensko podľa nej nie je v ľahkej situácii. Je rozdelené a traumatizované. V rámci objektívnosti a nezávislosti vyšetrovania dvojnásobnej vraždy nám odporučila zriadiť medzinárodný vyšetrovací tím.

Zdroj: RTVS

Martin Haraj Foto: TASR

Živé vysielanie
??:??