Budujme historickú pamäť

Téma dňa

Budujme historickú pamäť

10. 05. 2018 11:30

Na bratislavskom Slavíne sa včera uskutočnila pietna spomienka pri príležitosti 73. výročia ukončenia druhej svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom. Na podujatí sa zúčastnil aj predseda vlády Peter Pellegrini, ktorý v príhovore pripomenul desaťtisíce obetí a vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní dnešného Slovenska.

180510_TD_Slavín_Pellegrini
Stiahnuť audio súbor

Pellegrini poukázal aj na nárast extrémizmu v Európe. Podľa neho je úlohou verejne činných ľudí a politikov čeliť tomuto nebezpečnému trendu. Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Alexej Leonidovič Fedotov pripomenul, že na Slavíne leží 6845 z celkovo 63 512 sovietskych vojakov - osloboditeľov pochovaných v slovenskej zemi. Je presvedčený, že druhá svetová vojna a porážka nacizmu nesmie byť iba históriou.

180510_TD_Slavín_Fedotov
Stiahnuť audio súbor

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba na pietnej spomienke poukázal na to, že 9. máj je Dňom Európy pripomínajúcim rozhodnutia, ktoré položili základ dnešnej podoby spolupráce a mierového spolunažívania v Európe

180510_TD_Slavín_Droba
Stiahnuť audio súbor

Svet si tento rok pripomína 73. výročie víťazstva nad fašizmom a nacizmom. Druhá svetová vojna je dodnes najväčší a najrozsiahlejší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva, ktorý stál život približne 45 až 60 miliónov ľudí. Jej ukončenie si jednotlivé štáty Európy pravidelne pripomínajú 8. mája. V Ruskej federácii sviatok oslavujú 9. mája.

Zdroj: TASR

Ingrid Slaninková Foto: TASR

Živé vysielanie
??:??