Europarlament o stave únie

Téma dňa

Europarlament o stave únie

13. 09. 2018 15:08

Predseda Európske komisie Jean Claude Juncker predniesol svoj posledný prejav o stave Európskej únie. Medzi úspechy zaradil historicky najvyšší počet nových pracovných miest, až 12 miliónov. Zdôraznil, že nezamestnanosť klesla pod 15 %, čo je najnižšia úroveň v poslednom období. V súvislosti s nelegálnou migráciou vidí nedostatky v bezpečnosti. Podporiť ju chce navýšením počtu príslušníkov Pobrežnej a pohraničnej stráže o 10 000 ľudí. Jeho prejav vyvolal zmiešané reakcie aj medzi slovenskými europoslancami.

„Myslím si, že veľakrát skôr rozdeľoval Európu, ako by ju spájal. Podľa mňa to najväčšie zlyhanie sa prejavilo v čase brexitu a vôbec aj toho obdobia pred odchodom Veľkej Británie, a takisto aj v reakcii na odchod Británie z EÚ. Myslím si, že jeho vyjadrenia neboli šťastné a neprispeli k tomu, aby vzťahy medzi EÚ a Britániou speli k lepšiemu," kriticky poznamenala europoslankyňa Jana Žitňanská.

„Jean Claude Juncker previedol Európu cez finančnú krízu. Spájam to aj s jeho fungovaním ako predsedu komisie, pretože on je veľmi schopný politik v tom zmysle, že dlhé roky vykonával funkciu ministra financií alebo predsedu vlády a všetky tieto rutinné záležitosti dokázal veľmi dobre využiť," ocenil prácu končiaceho šéfa európskej exekutívy europoslanec Eduard Kukan.

„Európska únia je v súčasnosti v lepšom stave, ako bola pri Junckerovom nástupe," myslí si europoslanec a predseda SaS Richard Sulík. Napriek tomu, že niekoľkokrát spomenul nevyhnutnosť jednoty Európy pre ďalšie jej fungovanie, opak je pravdou. Vo viacerých krajinách, aj ako reakcia na Junckera, zvolili alebo posilnili vlády kritické voči EÚ."

Slovensko má možného kandidáta na post predsedu eurokomisie, a to v podobe jej podpredsedu pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča. „Chcel by som oficiálne ohlásiť svoju kandidatúru v najbližších dňoch a to kvôli tomu, že v mojom prípade bude úloha náročnejšia, lebo na to, aby ste sa vôbec mohli kvalifikovať do tejto súťaže, potrebujete podporu minimálne deviatich politických strán," vyhlásil slovenský eurokomisár. Jedným z najhorúcejších kandidátov do čela Európskej komisie je nemecký europoslanec a predseda skupiny Európskej ľudovej strany Manfred Webber.

Zdroj: RTVS/TASR

Oliver Boskovič Foto: TASR

Živé vysielanie
??:??