Brusel pohrozil: Zlepšite ochranu vzácneho druhu!

Téma dňa

Brusel pohrozil: Zlepšite ochranu vzácneho druhu!

04. 02. 2019 14:57

Európska komisia nie je spokojná s ochranou prírody na Slovensku. Konkrétne ide o dramatický pokles populácie hlucháňa hôrneho. Označujú ho za symbol európskych horských lesov. Kým v roku 1972 žilo na Slovensku okolo 3 700 jedincov hlucháňa, dnes ich je menej ako 900. Eurokomisári nám poslali posledné varovanie. „Vyhodnotili situáciu tak, že skutočne dochádza k porušovaniu európskej legislatívy. Podľa smernice o vtákoch a o ochrane prirodzených stanovíšť sa nepostupuje dostatočne dôsledne tak, aby populácia hlucháňa bola efektívne ochránená," vysvetlil vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Podľa ekológov môže za úbytok hlucháňa práve neprimeraná ťažba dreva v národných parkoch. Obhospodarovatelia lesov sa však odvolávajú na lesný zákon a spracovávanie podkôrnikovej kalamity. Zosúladiť s ochranármi by ich mala novela zákona z dielne envirorezortu, ktorá už prešla medzirezortným pripomienkovým konaním. „V súčasnosti sa vyhodnodujú jednotlivé pripomienky a ministerstvo usilovne presviedča svojich partnerov, aké je významné posilniť aspekt ochrany našich najvzácnejších oblastí," informoval hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.

Slovenský envirorezort prijal 13 programov starostlivosti o vtáčie chránené územia a ďalších 5 plánuje predložiť v najbližších týždňoch vláde. Európskej komisii musíme odpovedať do dvoch mesiacov. Ak komisia nebude spokojná druhýkrát, Slovensku hrozí žaloba na Európskom súdnom dvore.

Zdroj: RTVS

Jozef Kubánek, Foto: TASR

Živé vysielanie
??:??