Múzeum v Rimavskej Sobote má v zbierke unikátne vajce slonieho vtáka

Múzeum v Rimavskej Sobote má v  zbierke unikátne vajce slonieho vtáka

Zbierky múzea môžu aj po rokoch prekvapiť a odkryť svoje tajomstvá. Dôkazom je Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote, v ktorom sa vďaka moderným technickým pomôckam potvrdilo tušenie tunajších pracovníkov.

Obrovský glóbus vajcovitého tvaru ukrýval pod vrstvami papiera a plátna škrupinu skutočného vajca. Ide o vajce vyhynutého vurona obrieho alebo slonieho vtáka, ktorý je považovaný za najväčšieho vtáka, aký kedy žil na Zemi. Ako povedala riaditeľka Gemersko-malohontského múzea Oľga Bodorová, obrovské vajce darovala múzeu Základná škola na Daxnerovej ulici v roku 1990, spolu s ostatnými predmetmi, ktoré pochádzajú zo zbierok Zjednoteného protestantského gymnázia v Rimavskej Sobote. Na povrchu vajca bola mapa s nemeckými nápismi – slúžilo teda ako glóbus.

Vuron obrí bol obrovský nelietajúci vták žijúci iba na Madagaskare. Vážil približne 400 kg a bol vysoký viac ako tri metre. Jeho vajíčka mali obvod až jeden meter a dĺžku aj 34 centimetrov, ich objem bol asi 160-krát väčší ako objem slepačieho vajca. Vyhynul  približne v 17. storočí.  Predpokladá sa, že za vyhynutím týchto vtákov sú ľudia, ktorí zbierali obrovské vajcia a živili sa nimi. Je však možné, že k ich vyhynutiu prispeli ochorenia zavlečené domácimi zvieratami.

Fosilizované kompletné vajíčko z Madagaskaru vlastní napríklad National Geographic Society vo Washingtone, ďalšie exempláre sú aj v Anglicku či Francúzsku. Vlani na jar vydražili v Londýne kompletné vajce Vurona obrieho za viac ako 78-tisíc eur.

Zdroj: SITA

 

Ingrid Slaninková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame