Peter Valentovič, klavirista a dirigent

Naši a svetoví

Peter Valentovič, klavirista a dirigent

24. 04. 2019 15:05

Od malička hral na klavíri, spieval v chlapčenskom zbore a tak jeho ďalšia cesta bola jednoznačná - klavír a dirigovanie. Dnes má 39 a je taký dobrý, že si jeho majstrovstvo všimla aj svetoznáma sopranistka Edita Grúberová a od vlaňajška je dokonca šéfdirigentom Symfonického orchestra slovenského rozhlasu. Vynikajúci klavirista a úspešný dirigent Peter Valentovič, ktorého donedávna viac poznal svet ako my doma.

190418_NaS_Valentovič_1
Stiahnuť audio súbor

Kto videl, alebo počul hrať Petra Valentoviča na klavíri tvrdí, že je to vynikajúci, citlivý hudobník. Kto ho vidiel dirigovať je presvedčený, že sa s dirigentskou paličkou už narodil. Pochádza z Bratislavy, ale často tvrdí, že jeho materinským jazykom je aj ruština, ako sa k nej vôbec dostal?

190418_NaS_Valentovič_2
Stiahnuť audio súbor

Keď šiel náš dnešný hosť klavirista a dirigent Peter Valentovič študovať na prestížnu vysokú školu do Viedne, nevedel po nemecky. Aj výsledok skúšok si prekladal so slovníkom v ruke. Výsledok bol taký dobrý, že dostal aj štartovné štipendium. Dnes plynulo hovorí šiestimi jazykmi, ešte aj po turecky sa stihol naučiť. Stále však je to mimoriadne precízny a na svoje schopnosti až príliš skromný mladý muž.

190418_NaS_Valentovič_3
Stiahnuť audio súbor

A nás teší , že majstrovstvo klaviristu a dirigenta Petra Valentoviča si častejšie budeme môcť vychutnávať doslova aj u nás doma, v koncertnej sieni Slovenského rozhlasu.

Autor: Ľubica Hargašová, RTVS


Ľubica Hargašová

Živé vysielanie
??:??