Pečie celé Slovensko
Pečie celé Slovensko

Nový asteroid pomenovali po Antonovi Srholcovi

Nový asteroid pomenovali po Antonovi Srholcovi

Slovenský katolícky kňaz a salezián Anton Srholec má svoje miesto aj medzi planétkami. Medzinárodná Astronomická Únia (IAU) po ňom v pondelok (20. 9.) pomenovala asteroid s číslom (544541) a dočasným označením 2014 WP73. Informoval o tom astronóm Peter Vereš z Centra pre malé planétky na pôde Harvardského a Smithsonovho centra pre astrofyziku v Bostone.
Asteroid objavil slovenský amatérsky astronóm Štefan Kürti z Nových Zámkov spolu so svojimi kolegami Krisztiánom Sárneczkým a Zoltánom Kulim 24. marca 2011 v maďarskom observatóriu Univerzity v Segedíne v Piszkéstető.
"Pomenovaním som chcel vyjadriť úctu k Antonovi Srholcovi. On sám mal problémy, režim ho trestal, ale napriek tomu sa nevzdal a po celý život pomáhal druhým," povedal Kürti.
Asteroid Srholec obieha okolo Slnka v takzvanom hlavnom páse asteroidov medzi dráhami Marsu a Jupitera. Teleso obehne Slnko raz za 5,18 roka a jeho priemer je približne dva kilometre.
Srholec sa tak pridal ku 22.763 pomenovaným asteroidom z celkového počtu viac ako 1,15 milióna dodnes objavených malých telies Slnečnej sústavy. Viac než 100 asteroidov nesie názvy súvisiace so Slovenskom. V Slnečnej sústave okolo Slnka obiehajú okrem iných asteroidy Slovakia, Tatry, Modra, Štúr, Kriváň, Kukučín, Satinský, Murgaš, Rúfus, Dobšinský, Podjavorinská a ďalšie.

Zdroj: TASR

Iveta Michalíková Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame