V USA sa takmer dva milióny Slovákov hlási k slovenským koreńom. Možno len odhadovať, že rovnaký počet ľudí sa hlási aj k českým. Veď emigrácia z oboch krajín počas našej spoločnej histórie kráčala ruka v ruke.
Za svoj nový domov si vybrali Minessotu, Wisconsin, Ohio, Nebrasku, Kansas, Texas, ale aj Iowu. A práve v posledne spomenutom štáte žila v roku 1900 až tretina obyvateľov československého pôvodu. Možno aj z tohto dôvodu pôsobí práve tam – v meste Cedar Rapids - Národné české a slovenské múzeum a knižnica. Ide o výnimočnú inštitúciu s celoštátnou pôsobnosťou, ktorá sa usiluje o zachovanie kultúrneho, sociálneho a historického odkazu amerických Čechov a Slovákov. Múzeum v roku 1998 otvorili vtedajší prezidenti USA, Slovenska a Česka – Bill Clinton, Michal Kováč a Václav Havel.
Po desiatich rokoch pôsobnosti múzeum však postihla tragédia. Počas katastrofálnych povodní bolo kompletne zaplavené. Jeho budova zničená a značná časť zbierok i knižného fondu vážne poškodená. A tak nasledovali štyri roky obnovy a rekonštrukcie. Podarilo sa.....v júli tohto roku múzeum opäť slávnostne otvorili. O rekonštrukcii, ale aj význame institúcie hovorí riaditeľka Gail Naughton.
Cedar Rapids Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.