Ceny Woodrowa Wilsona

Slovensko 25

Ceny Woodrowa Wilsona

11. 10. 2018 12:00

Pri príležitosti 25. výročia diplomatických vzťahov medzi Slovenskom a USA americký veľvyslanec na Slovensku Adam Sterling udelil prvý raz ceny Woodrowa Wilsona inštitúciám a jednotlivcom, ktorí významne prispeli k rozvoju slovensko-amerických vzťahov.

Partnerský program Národnej gardy štátu Indiana a Ozbrojených síl SR získal cenu ako uznanie 25-ročného budovania spoločnej bezpečnosti medzi Spojenými štátmi a Slovenskou republikou. Bývalý veľvyslanec v USA Martin Bútora, hlavný poradca prezidenta Andreja Kisku, získal ocenenie ako uznanie jeho úsilia obhajovať a presadzovať spoločné hodnoty spájajúce USA a SR. Cenu Woodrowa Wilsona získala aj Nadácia Pontis. Katedra britských a amerických štúdií Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach získala cenu ako uznanie za mimoriadnu snahu o podporu vzájomného porozumenia a zhodnotenia spoločných skúseností medzi oboma krajinami. V rovnakej kategórii bol ocenený aj Pavol Demeš za vytrvalé úsilie o prehlbovanie a dokumentovanie spoločných skúseností medzi Spojenými štátmi a Slovenskom.

Medaily ceny Woodrowa Wilsona navrhol akademický sochár Viťo Bojňajský, ktorý je tiež autorom sochy bývalého prezidenta Wilsona umiestnenej v priestoroch Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v Bratislave.

Zdroj: TASR

Branislav Grman Foto: TASR

Živé vysielanie
??:??