M. Činovský je autorom prvej príležitostnej poštovej známky SR

Slovensko 25

M. Činovský je autorom prvej príležitostnej poštovej známky SR

15. 04. 2018 15:30

Slovenský akademický maliar, umelecký rytec a grafik Martin Činovský sa vo svojej tvorbe zameriava hlavne na poštové a bankové ceniny. Okrem iných je autorom a rytcom prvej príležitostnej poštovej známky samostatnej Slovenskej republiky (1.1.1993) a prvej slovenskej poštovej známky v eurovej mene (1.1.2009).

Rodák z Levoče študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Piaty ročník štúdia absolvoval na École nationale supérieure des Arts Décoratifs v Paríži na oddelení grafiky. Výtvarnú grafickú špecializáciu si rozšíril internou umeleckou ašpirantúrou v odbore rytectva poštových cenín na VŠVU. V roku 1982 absolvoval odbornú stáž v štátnej tlačiarni poštových známok v Périgueux vo Francúzsku. Po skončení štúdia začal pôsobiť najskôr ako externý pedagóg v odbore ryteckých techník, od roku 1990 viedol oddelenie tvorby cenín a rytectva na Katedre grafiky VŠVU a od roku 2006 vyučuje na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského.

Do sveta známkovej tvorby vstúpil v roku 1986 známkou vydanou pri príležitosti X. majstrovstiev sveta vo volejbale žien. Na svojom konte má viac ako 160 diel poštovej grafiky.

Slovensko je podľa Martina Činovského veľmi seriózny a uznávaný vydavateľ a určite patrí v oblasti kvality do prvej desiatky na svete. „Naše známky získavajú svetové ocenenia a robia reklamu krajine," konštatoval.

Martin Činovský samostatne vystavoval na Slovensku aj mimo domoviny. Napríklad v Hamburgu (Nemecko), Prahe (ČR), Sappore (Japonsko), Auvers-sur-Oise (Francúzsko), Londýne (Spojené kráľovstvo), Dillí (India), Moskve (Rusko), Budapešti (Maďarsko) atď. Zúčastnil sa vyše 50 kolektívnych a medzinárodných výstav doma i v zahraničí. Jeho známka 400. výročie Žilinskej synody, ktorú vytvoril podľa výtvarnej predlohy Dušana Kállaya, získala v roku 2011 hlavnú cenu v medzinárodnej súťaži Grand Prix EÚ filatelistického umenia v hlavnej kategórii súťaže o najkrajšiu gravírovanú známku Európskej únie.

Za svoju grafickú tvorbu získal Martin Činovský viaceré čestné uznania. V roku 1985 dostal cenu Fondu výtvarných umení, autorovi bol v roku 2004 udelený francúzsky rad Rytiera umenia literatúry. Zlatý odznak Zväzu slovenských filatelistov získal v roku 2012. Akademický maliar Martin Činovský si prevzal aj štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti výtvarného umenia. Vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič mu ho udelil 7. januára 2014.

Zdroj: TASR

Branislav Grman Foto: TASR

Živé vysielanie
??:??