Olympijské hry 2020
Olympijské hry 2020

Sviatok Sedembolestnej Panny Márie

Sviatok Sedembolestnej Panny Márie

15. september je sviatkom Sedembolestnej panny Márie. Od roku 1966 je hlavnou patrónkou Slovenska. Tento sviatok je u nás dňom pracovného pokoja. Všetko má svoj príbeh, a tak to je aj s uctievaním sedembolestnej Panny Márie.

„Prvýkrát cirkev spomína Sedembolestnú z Kolína v roku 1412 na cirkevnom sneme. 15. september bol ustanovený pápežom Piom X. ako trvalý deň Sviatku Sedembolestnej Panny Márie. V cirkevnej reči znamená "sedem" plnosť, takže si vypila ten kalich horkosti až do konca," vysvetľuje kapucín a kňaz Ján Felix Tkáč.

Môžeme sa na tento sviatok pozrieť aj z pohľadu našej identity. Aj do nej vtlačila pečať neľahká minulosť slovenského národa. „Môžeme ho vnímať ako sviatok, do ktorého sa časť populácie manifestačne prihlasuje ako národ, ktorý potrebuje takýto silný zástoj, akým je postava Ježišovej matky. Symbolizovala ochranu pred ubližovaním inými, či už to boli v minulosti Turci alebo voči maďarskej hrozbe počas Uhorska," ponúka iný pohľad Katarína Popelková z Ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied.

Národnou svätyňou sedembolestnej Panny Márie na Slovensku sa stal Šaštínsky chrám. Púť na toto miesto je pre mnohých veriacich vrcholom kresťanského roka. Ďalším známym miestom zasväteným patrónke Slovenska je Marianka.

Zdroj: RTVS

Martin Haraj, foto: tasr