Známe osobnosti budú bývať vo výklade

Známe osobnosti budú bývať vo výklade

Nájsť prenajímateľov, ktorí by boli ochotní prenajať svoje byty ľuďom bez domova za obojstranne vhodnú cenu nájomného, je cieľom projektu s názvom „Ulica nie je domov“. Organizácia Depaul Slovensko takto hľadá desať bytov v Bratislave a v blízkom okolí.

Projekt podporili aj známe osobnosti, ktoré budú obývať výklad v obchodnom dome. Výklad, premenený na byt s obývačkou a spálňou, delí od ulice len tenká sklenená tabuľa. "Je to metafora krehkej hranice medzi životom na ulici a životom v bezpečí vlastného domova, na ktorej balansujú tisíce zraniteľných ľudí. Mnohí sú našimi klientmi a niektorým z nich by sme radi splnili sen o bývaní," povedal riaditeľ Depaul Slovensko Jozef Kákoš.

Medzi nájomníkmi vo výklade budú napríklad herci Braňo Deák, Štefan Martinovič a Tomáš Pokorný, moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová, raper Tono S., spevák Tomáš Sloboda alebo speváčka Anna Óvary.

Podľa sčítania obyvateľov, domov a bytov z roku 2021 bolo na Slovensku vyše 71.000 ľudí bez domova. Túto skupinu tvoria pracujúci aj nezamestnaní, ľudia na materskej a rodičovskej dovolenke, seniori, ale nachádzajú sa medzi nimi aj žiaci a študenti. Približne štvrtina z nich pritom chodí do práce a je ekonomicky aktívna.

Zdroj: TASR

Ingrid Slaninková, Foto: AP/TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame