Pečie celé Slovensko 2. séria
Pečie celé Slovensko 2. séria

Chýba väčší pokrok pri riešení rómskej otázky

Chýba väčší pokrok pri riešení rómskej otázky

Eurokomisárke pre rovnosť chýba na Slovensku väčší pokrok pri riešení rómskej otázky. Helena Dalliová vidí nedostatočné výsledky v zlepšovaní situácie marginalizovaných rómskych komunít na Slovensku vzhľadom na dostupné zdroje z eurofondov. Dalliová v stredu navštívila rómsku osadu Habeš v Sečovciach a obec Kecerovce, v Košiciach diskutovala so zástupcami mimovládnych organizácií. Konštatovala, že je potrebné ešte veľa vecí zmeniť, a to napriek niektorým pozitívam v oblastiach, ako je bývanie či vzdelávanie. Stále je tu problém segregácie – keď je rómska komunita odrezaná od zvyšku spoločnosti. Za zásadné považuje vzdelávanie rómskych detí, ale aj dospelých, ako aj dobré projekty. "Bez vzdelania sa nepodarí prelomiť začarovaný kruh chudoby," skonštatovala eurokomisárka.

Rómsku osadu s komisárkou navštívil aj europoslanec Peter Pollák (OĽANO). Verí, že nové programové obdobie bude reflektovať všetky nedostatky, ktoré bránili investíciám v rómskych osadách, vrátane byrokratickej záťaže, na ktoré sa samosprávy sťažujú, ale aj ich motivácie.
Podľa splnomocnenca vlády pre rómske komunity Jána Hera je na efektívne čerpanie prostriedkov z eurofondov na projekty dôležitá lokálna úroveň a komunikácia so samosprávami.

Zdroj: TASR

Iveta Michalíková Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame