Súťaž 1. kolo - BOL RAZ JEDEN HRAD

Súťaž  1. kolo - BOL RAZ JEDEN HRAD

V roku 2021 sme pre vás pripravili novú súťažnú hru, v rámci ktorej s nami spoznáte najznámejšie legendy a povesti, ktoré sa viažu na slovenské hrady a zámky. Počas desiatich kôl, od februára do novembra, vždy v prvú nedeľu v mesiaci, budete mať možnosť zúčastniť sa našej novej hry, ktorá vás prenesie do našej histórie plnej lásky aj nenávisti.

Slovensko patrí ku krajinám, ktoré sa pýšia množstvom hradov a zámkov. A ako by to bolo, keby každý jeden z nich nebol opradený jednou či viacerými povesťami a legendami? Jednou z najznámejších je legenda o Krvavej grófke z Čachtického hradu.

Zrúcanina Čachtického hradu, ktorý vznikol v prvej polovici 13. storočia, sa vypína nad obcou Čachtice v Trenčianskom kraji. Hrad smutne preslávila Alžbeta Báthoryová. Tá sa dokonca dostala aj do Guinessovej knihy rekordov ako údajná najmasovejšia vrahyňa v dejinách. Príbeh o krvavej grófke sa stal námetom viacerých umeleckých a dokumentárnych filmov ako aj publicistických prác a knižných príbehov. O jej činoch kolujú rôzne legendy. V jednej z nich napríklad v podzemí čachtického hradu stála tajomná železná panna, v ktorej objatí nachádzali smrť mladé dievčatá v ktorých krvi sa potom grófka kúpala. Tento príbeh však nebol nikdy dokázaný a je len výmyslom autora.

Azda najkrutejšia a aj najznámejšia legenda o krvavej grófke hovorí, že Alžbeta Báthoryová na svojich majetkoch zabila alebo dala zabiť vyše 650 dievčat a mladých žien. Kúpala sa v ich krvi, aby si zachovala večnú mladosť. Všetko sa to vraj začalo pri česaní. Mladá slúžka viackrát nešikovne potiahla grófku za vlasy, čo ju veľmi nahnevalo a slúžku dala zbiť. Grófka sa sama vykonávaniu trestu prizerala, pričom jej kvapka krvi z umorenej slúžky pristála priamo na tvári. Neskôr, pri pohľade do zrkadla si uvedomila, že jej pleť je na tomto mieste oveľa jemnejšia a mladšia. Odvtedy, snívajúc o večnej mladosti začala zabíjať mladé poddané a kúpala sa v ich krvi. Týranie a vraždenie dievčat údajne vykonávala nepretržite v rokoch 1585 - 1610.

29. decembra 1610 prichytil palatín Juraj Thurzo v Nádašdyovskom kaštieli Alžbetu Bathoryovú pri čine ako mučí mladé dievčatá. Palatín Thurzo odsúdil grófku na doživotné väzenie v obytnej veži na Čachtickom hrade, kde 21.augusta 1614 zomrela prirodzenou smrťou. Vďaka svojmu bohatstvu a postaveniu v Uhorsku sa spravodlivosti pred súdom vyhla. Podľa archívnych dokumentov bola s odstupom času pochovaná v čachtickom kostole, dôkazy sa tam však dodnes nenašli.

Pravdu o Alžbete Báthoryovej sa už asi nikdy nedozvieme. Tak či onak, príbeh o krvavej grófke priťahuje od nepamäti návštevníkov Čachtického hradu.

BOL RAZ JEDEN HRAD_1.kolo_web Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Súťažná otázka 1 kola:

Koľko mladých dievčat na smrť umučila krvavá grófka Alžbeta Báthoryová?

Vaše odpovede čakáme do konca februára na adrese:

RTVS

Rádio Slovakia International

Krajanská redakcia

Mlynská dolina

845 45 Bratislava

Slovensko

Email: rsi_slovak@rtvs.sk

Vyžrebovaného výhercu odmeníme peknými cenami.
Branislav Grman Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame