Zálohovanie PET fliaš a plechoviek

Téma dňa

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek

08. 11. 2018 15:01

Zálohovanie PET fliaš na Slovensku je stále reálnejšie. Minister životného prostredia László Sólymos na tlačovej konferencii oznámil, že ministerstvo začalo s prípravou zálohovania. Envirorezort odhaduje, že suma za zálohovanie PET fľaše by sa mala pohybovať vo výške 12 centov, pri plechovke by to malo byť desať centov.

„Zavedenie zálohovania má svoje plusy aj mínusy. Mínusy sú vyčísliteľné. Naopak, plusy pre životné prostredie a pre náš každodenný život sú nevyčísliteľnej hodnoty. Práve preto sme sa rozhodli zálohovanie na Slovensku zaviesť," uviedol šéf envirorezortu.

Na Slovensku sa za jeden rok dostane do obehu približne jedna miliarda PET fliaš. Separovaným zberom sa dosahuje ich približná návratnosť 60 percent. Po zavedení zálohovania očakáva envirorezort návratnosť fliaš, ktorá by sa podľa ministra mala pohybovať na úrovni 90 percent. „Tento rozdiel z vyzbieraných fliaš by napríklad bratislavské Námestie slobody naplnil do výšky 22 metrov," vysvetlil L. Sólymos.

Zálohovanie PET fliaš zaviedli zatiaľ vo ôsmich krajinách Európskej únie. „V rámci strednej Európy vrátane Rakúska zavedené nie je. Chceme, aby Slovensko bolo prvou krajinou v regióne, ktorá zálohovanie zavedie do praxe," povedal minister Sólymos.

Riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky Martin Haluš priblížil, že zavedenie zálohovania si bude vyžadovať vstupné náklady približne na úrovni 80 miliónov eur. „Najväčšiu časť predstavujú náklady na nákup a servis strojov, ktoré budú prijímať plechovky a plastové fľaše," dodal M. Haluš.

Zdroj: TASR

Branislav Grman Foto: TASR

Živé vysielanie
??:??