Spomienka na Dukle

Spomienka na Dukle

Stovky ľudí si pripomenuli 75. výročie Dňa hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie. Na pietnom akte pri Pamätníku československého armádneho zboru na Dukle sa okrem viacerých hostí z domova a zo zahraničia zúčastnili aj najvyšší ústavní činitelia aj vojnoví veteráni. Desiatim udelil minister obrany Peter Gajdoš pamätné medaily.

Účastníkov Karpatsko-duklianskej operácie vyzdvihla prezidentka Zuzana Čaputová aj ako príklad „skutočného patriotizmu a obetavého vlastenectva". Podľa nej musia byť Ozbrojené sily SR budované a pripravované tak, aby v kritickej chvíli splnili svoju úlohu, ktorou je brániť vlasť. Ako uviedla hlava štátu, politická reprezentácia štátu už nikdy nesmie dopustiť, aby Slovensko nemalo v rozhodujúcej chvíli silných a lojálnych spojencov.

Na falošných vlastencov upozornil vo svojom prejave predseda Národnej rady SR Andrej Danko a povedal, že v súčasnosti sa bojuje proti extrémizmu.

Začal sa zápas o elementárnu pravdu, o čom bola druhá svetová vojna. Povedal to predseda vlády Peter Pellegrini počas pietneho aktu kladenia vencov k Pamätníku československého armádneho zboru na Dukle. Podľa neho pohrobkovia fašizmu vychádzajú von a ponúkajú svoje pravdy o Slovenskom štáte a jeho režime. Pamätníkov, ktorí na Dukle prišli o blízkych, označil za morálnych nositeľov historickej pamäti o individuálnom hrdinstve a odvahe, ktoré priniesli porážku okupantov.

Karpatsko-duklianska operácia bola najväčšou a najkrvavejšou bitkou línie východného frontu súvisiacou s územím Slovenska. Vojská Červenej armády a Prvého československého armádneho zboru počas nej narazili na tvrdý odpor nemeckých jednotiek. Útočná operácia, ktorá mala spojiť povstalecké sily Slovenského národného povstania so sovietskymi vojskami, trvala od 8. septembra 1944 do 28. októbra 1944.

Zdroj: TASR


Branislav Grman Foto: TASR