Epidémiu sme schopní zvládnuť

Epidémiu sme schopní zvládnuť

Celosvetový počet nakazených koronavírusom prekročil 43 000. Väčšina z nich je v Číne. O život tam prišlo doteraz 1 016 ľudí. V Európe zatiaľ k výraznému nárastu ochorenia nedošlo. Úrady aktuálne hlásia asi 40 prípadov. Podľa predsedu vlády Petra Pellegriniho je Slovensko spolu s ozbrojenými silami schopné zvládnuť prípadnú epidémiu.

„Ozbrojené sily k dnešnému dňu disponujú skoro 500 zdravotníckymi zamestnancami, ktorých môžu okamžite použiť na riešenie týchto situácií. Zároveň disponujeme mobilnou nemocnicou, ktorú dokážeme v prípade potreby na špeciálnom území rozvinúť do troch dní - v prvom slede má kapacitu 40 lôžok s možným rozšírením o ďalších 30 a postaviť mobilnú nemocnicu so 70 lôžkami," vyhlásil premiér.

Zástupca riaditeľa Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku Roman Jantoš podotkol, že sú pripravení na príjem pacientov s podozrením na koronavírus. "Momentálne máme kapacitu 25 lôžok na infektologickej klinike a pľúcnom oddelení, kde dokážeme pacientov izolovať. Priestory sú súčasťou nášho urgentného príjmu, ale ponúka sa aj možnosť izolácie pacientov. V časti, ktorá je súčasťou poľnej nemocnice, máme možnosť izolovať maximálne šiestich pacientov pri podozrení z nákazy," vysvetlil Roman Jantoš.

Podľa ministra obrany Petra Gajdoša sú v súčasnosti možnosti poľnej nemocnice limitované, pretože je prioritne predurčená na prípad vojny a vojnového stavu s dôrazom na chirurgické operácie a ošetrenia. „V prípade potreby vieme prispôsobiť nemocnicu na riešenie krízovej situácie. V tom prípade by sme chceli využiť výcvikové priestory Záhorie a Lešť, ale aj letiská v Kuchyni a Sliači. Takže sme pripravení pomôcť, keď bude najhoršie," zdôraznil šéf rezortu obrany.

Na Slovensku doteraz preverili 31 ľudí s podozrením na koronavírus, no ani u jedného z podozrivých pacientov sa zatiaľ nepotvrdil. Odobraný materiál už nepotrebujeme zasielať na vyšetrenie do medzinárodného laboratória do Berlína. Na Slovensku už vieme analyzovať vzorky do niekoľkých hodín po odobraní biologického materiálu.

Zdroj: RTVS/TASR


Martin Haraj Foto: TASR