Olympijské hry 2020
Olympijské hry 2020

Ekologické ciele pre poľnohospodárstvo

Ekologické ciele pre poľnohospodárstvo

Európa sa chce stať do roku 2050 klimaticky neutrálnym kontinentom. Znamená to, že chce produkovať len toľko emisií, koľko dokáže naše životné prostredie spracovať. Keďže v súčasnosti až 10 % emisií vyprodukuje poľnohospodárstvo, Brusel prichádza s viacerými ekologickými cieľmi pre poľnohospodárstvo. Členské štáty by mali znížiť do roku 2030 používanie hnojív a pesticídov o polovicu.

Slovenský minister pôdohospodárstva a rozvoju vidieka Ján Mičovský podporuje ekologizáciu. „Spravme to tak, aby sme vedeli vyjsť v ústrety takémuto cieľu a ja hovorím, že budeme nastavovať systémy v rámci ministerstva tak, aby sme umožnili toto číslo dosiahnuť," povedal šéf rezortu.

Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho si myslí, že ak chce Európska únia znižovať uhlíkovú stopu, mala by sa najskôr zamyslieť nad tým, ktoré plodiny štáty pestujú a ktoré dovážajú. „Slovenské poľnohospodárstvo z môjho pohľadu nie je pripravené na to, aby robilo 25 % ekológie a 10 % úhoru, neviem si to dosť dobre predstaviť," uvažuje šéf potravinárskej komory.

Európski farmári by mali zvýšiť aj podiel vypestovaných bio plodín. „Bioproduktov je veľmi málo, aj tie smerujú len na zahraničné trhy. Máme odberateľov v Rakúsku či Anglicku, ale na domácom trhu len veľmi pomaly stúpa záujem o tieto produkty. Bavíme sa o číslach blízkych nule," reaguje Ján Ďurec z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU.

Otázne je tiež to, aký dosah bude mať zmena spôsobu pestovania plodín na koncové ceny. O ekologických návrhoch chce Európska komisia ešte diskutovať.

Zdroj: RTVS

Almási Jégé Foto: TASR