Európska lieková agentúra na Slovensku sídliť nebude

Európska lieková agentúra na Slovensku sídliť nebude

Slovensko neuspelo v súboji o presídlenie Európskej agentúry pre lieky /EMA/ z Londýna do Bratislavy. Tá bude po marci 2019 sídliť v holandskom Amsterdame. Hlasovalo sa počas zasadnutia Rady Európskej Únie pre všeobecné záležitosti v Bruseli. Slovenská ponuka skončila už v prvom kole, keď Bratislava obsadila s 15 bodmi, nepostupové štvrté miesto. Nepomohlo nám ani kritérium, podľa ktorého by agentúru mala prednostne získať krajina, ktorá ešte žiadnu európsku agentúru nemá.

„Bratislava skončila v hlasovaní štvrtá a teda sme nepostúpili iba tesne a to, samozrejme, zamrzí," uviedol minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Poďakoval krajinám V4 a ostatným členským štátom, ktoré nás podporili. „Som sklamaný, že do druhého kola nepostúpili najlepšie ponuky a rovnako ani jedna krajina z nových členských štátov. Slovensko od samého začiatku zastávalo názor, že má byť zohľadnené geografické kritérium tak, ako ho požadovali samotné členské krajiny v kritériách. Pretože v druhom a treťom kole nebola žiadna krajina, ktorá by zohľadňovala geografické kritérium, Slovensko nepodporilo žiadnu z postupujúcich krajín," povedal po hlasovaní Tomáš Drucker.

Slovenský rezort diplomacie netají sklamanie z toho, že naša kandidatúra v hre o získanie EMA neuspela napriek vynikajúcej ponuke, ktorú predložili spoločne s ministerstvom zdravotníctva. „Sme presvedčení, že občania EÚ z novších členských štátov očakávali dôležitý signál, že aj nové členské štáty dostanú príležitosť preukázať pripravenosť hostiť takú dôležitú agentúru, ako je EMA. Žiaľ, nevyužila sa možnosť prijať také rozhodnutie, aby bolo aplikované rovnomerné rozmiestnenie podľa geografického princípu," uvádza sa v stanovisku, ktoré poskytol hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Peter Susko. Ako dodal, život ide ďalej a „nám nezostáva iné, len počkať si na meno víťaza a vysloviť presvedčenie, že bude dôstojným sídlom agentúry, a že vytvorí všetky podmienky na to, aby bolo ďalšie fungovanie EMA bezproblémové." Štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok si nie je vedomý toho, že sa niečo podcenilo či neurobilo v intenzívnom lobingu.

Opozičné strany SaS a OĽaNO označili výsledok Slovenska za neúspech a prehru súčasnej slovenskej diplomacie a vlády.

Zdroj: SITA, TASR, RTVS

Branislav Grman Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame