Pečie celé Slovensko 2. séria
Pečie celé Slovensko 2. séria

Značka Európske dedičstvo zvýši turistický ruch

Značka Európske dedičstvo zvýši turistický ruch

Získanie značky Európske dedičstvo (European Heritage Label) pre 12 gotických kostolov so stredovekou sakrálnou architektúrou v Gemersko-malohontskom regióne je šancou dostať viac do povedomia túto kultúrno-historickú oblasť na Slovensku a jej kultúrne dedičstvo a zvýšiť tam turistický ruch. Konštatovali to v pondelok večer v Bruseli predstavitelia Banskobystrického a Košického samosprávneho kraja po slávnostnej ceremónii udeľovania značky Európske dedičstvo.
Po prvý raz túto značku, udeľovanú každé dva roky, získava aj Slovensko. Súčasťou ocenenej lokality sú kostoly v Rimavskej Bani, Rimavskom Brezove, Kyjaticiach a Kraskove v rámci Rimavského okruhu, kostol v Chyžnom, Kameňanoch, Rákoši a rotunda v Šiveticiach v rámci Jelšavského okruhu a kostol v Koceľovciach, Ochtinej, Plešivci a Štítniku v rámci Štítnického okruhu.
Predseda Banskobystrického kraja Ján Lunter verí, že návštevníci ocenených kostolíkov sa oboznámia s dejinami časti Slovenska, ktoré bolo v 14. a 15. storočí "železným srdcom Európy" a finančné príjmy miestnym obyvateľom dovoľovali, aby si až z Talianska zavolali maliarov, ktorí fresky maľovali na čerstvú omietku.

Riaditeľ Úradu Košického samosprávneho kraja Boris Bilčak upozornil, že po získaní značky prichádza etapa ďalšej spolupráce s Banskobystrickým krajom, aby spoločnými silami pritiahli do regiónu nielen slovenských, ale aj zahraničných návštevníkov. Vyjadril nádej, že získanie značky bude prínosom pre oba kraje. Nevylúčil, že podobná spolupráca, a to aj s Prešovským krajom, bude pokračovať aj v budúcnosti pre získanie predmetného ocenenia aj pre iné lokality.

Zdroj: TASR

Iveta Michalíková Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame