V Taliansku má retrospektívnu výstavu Rebirth

V Taliansku má retrospektívnu výstavu Rebirth

Medzinárodne uznávaný slovenský výtvarník Robert Hromec vystavuje svoje diela neďaleko talianskej Bologne. V Múzeu Rocca di Dozza prezentuje 55 obrazov na obsiahlej samostatnej výstave s názvom Rebirth (Znovuzrodenie). Historické múzeum, v ktorom sa nachádza zbierka súčasného umenia, vydalo k výstave aj obsiahly katalóg.
"Rád vytváram svoje obrazy pomocou rôznych techník zmiešaných s tlačou. Toto prekrývanie a vrstvenie prináša mnoho prekvapení. Ľudské postavy sú stredobodom mojej tvorby," hovorí Hromec. "Umiestňujem ich do interakcie medzi sebou navzájom, ale aj do seba a sveta okolo nich. Prostredníctvom skúmania textúry a ľudského tela sa snažím zviditeľniť dynamickú rovnováhu medzi svetským a nadpozemským," vysvetľuje umelec, ktorý mal v Taliansku viacero výstav. Hromcove diela obdivovali v Benátkach, Lucce, Florencii, Miláne, Capri aj v Sorrente, kde výtvarník zo Slovenska vyhral medzinárodnú výtvarnú súťaž Extrartis.
Hromec je v Taliansku niekoľko rokov považovaný za najúspešnejšieho predstaviteľa súčasného slovenského výtvarného umenia. Pri tvorbe svojich diel používa hliníkové dosky namiesto tradičného plátna. "Vytvára odraz, optické ilúzie a prináša svetlo dovnútra. Umelec pracuje na tomto materiáli vŕtačkou a vretenom, so škrabancami, rezmi, prepichnutiami, pieskovaním, aby získal rôzne účinky svetla a materiálu," dodáva kurátorka Letizia Rostagno k Hromcovým obrazom na hliníkovom plechu s tým, že umelec pracuje aj s akrylovými farbami, olejmi, pastami a tlačiarenskými technikami. Výstava potrvá do 28. apríla.

Zdroj: TASR

Iveta Michalíková, Foto: Wikimedia/Simona Buccolieri

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame