Zomrel režisér Dušan Klein

Zomrel režisér Dušan Klein

Vo veku 82 rokov zomrel v nedeľu český filmový režisér a scenárista slovenského pôvodu Dušan Klein. V pondelok to oznámil jeho syn David, podľa ktorého filmár podľahol dlhej chorobe v jednej z pražských nemocníc. Dušan Klein sa narodil 27. júna 1939 v slovenských Michalovciach. Už ako dieťa trpel pre svoj židovský pôvod – spolu s matkou a bratmi ho počas 2. svetovej vojny väznili v koncentračnom tábore Terezín. V roku 1962 dokončil štúdium na Filmovej akadémii múzických umení v Prahe. V rokoch 1975 až 1991 bol režisérom Filmového štúdia Barrandov.

Preslávil sa najmä šesťdielnou sériou filmov o "básnikoch". Klein predtým nakrúcal najmä detektívky. V roku 1982 sa rozhodol prejsť ku komédii a natočil snímku Ako svet prichádza o básnikov, prvú zo série filmov o básnikoch. Pri písaní scenára sa inšpiroval svojimi synmi, ktorí boli v tom čase stredoškolákmi. Potom nasledovali pokračovania Ako básnici prichádzajú o ilúzie (1984), Ako básnikom chutí život (1987), Koniec básnikov v Čechách (1993) a Ako básnici nestrácajú nádej (2003). Záver série Ako básnici čakajú na zázrak bol zároveň Kleinovým posledným filmom. Natočil ho v roku 2016 a herec Pavel Kříž sa vtedy na Kleinovu adresu vyjadril, že ho po tridsiatich rokoch spolupráce vníma ako svojho otca. „Je medzi nami také súznenie, poznáme sa veľmi dobre a vždy som si vážil, že Dušan bol zakaždým pripravený. Nie ako režiséri, ktorí hľadajú, čo chcú, ešte keď prídu na pľac, a vymýšľajú si, čo by ako mohlo byť. On vždy vedel úplne presne, čo chce a vedel to so mnou a s kýmkoľvek ďalším hneď vykomunikovať.“

Medzi Kleinove ďalšie známe filmy patria Dobří holubi se vracejí (1988), Vážení přátelé, ano (1989), Andělské oči (1994) či Konto separato (1996).

Herec Milan Kňažko na Kleina spomína ako na človeka, s ktorým veľmi rád spolupracoval. "Dušan Klein bol veľmi láskavý a milý človek s obrovským zmyslom pre humor. Spolupracovali sme spolu na filme Dobří holubi se vracejí (1988). Film bol modelovou situáciou vtedajšieho režimu, v ktorom sme žili, pripomínal Prelet nad kukučím hniezdom Miloša Formana. Bola to úžasná spolupráca na sklonku 80. rokov. Opäť sme sa stretli na premiére detektívneho filmu pre Českú televíziu s názvom Rána z milosti, ktorý som nakrútil s Mirkom Svobodom. Vtedy mi povedal: „Milánku, pojď si k nám zahrát.“ Myslel tým úlohu v seriáli Ulice, kde mal patronát nad niekoľkými tvorivými tímami. Tak som dva roky účinkoval v televíznom seriáli, ktoré spravidla nerobievam. Mal som ho veľmi rád, bol to človek, s ktorým bola radosť spolupracovať. Mrzí ma, že v poslednom období odchádza mnoho ľudí, ku ktorým som mal veľmi blízko, či už to bol Milan Lasica, alebo Meky Žbirka. Je mi smutno."

V roku 2003 vyšla biografia s názvom Dušan Klein aneb Jak režisérům chutná život, ktorej autorom je Petr Nový. S manželkou Silverou mal Klein dvoch synov.

Zdroj: TASR, pravda.sk

Iveta Michalíková Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame