Zomrel najstarší československý baník

Zomrel najstarší československý baník

Vo veku 100 rokov a osem mesiacov zomrel v pondelok 13. marca najstarší československý baník Karol Mikuláš. Jeho život bol od detstva spojený s baníckou tradíciou, baníkom bol i jeho otec. „Zúčastnil sa na veľkom štrajku baníkov v Handlovej na jeseň 1940, aj preto sa oň ako o nepriateľskú osobu zaujímala ústredná štátna bezpečnosť. Tajná služba Tisovho režimu ho potom hľadala aj preto, že odmietol narukovať do slovenskej armády," priblížilo mesto Handlová. Mikuláš sa zapojil i do SNP a zúčastnil sa napríklad na ťažkých bojoch pri Telgárte. Až po skončení vojny sa dozvedel, že jeho otca zatklo gestapo a zomrel v koncentračnom tábore v Sachsenhausene. Podľa jeho vzoru sa vrátil k baníckej profesii.

Najstarší handlovský baník bol i autorom viacerých inovácií, ktorých cieľom bolo uľahčiť robotníkom prácu pod zemou. Táto jeho snaha sa však napokon stala zámienkou, pre ktorú sa opäť stal predmetom záujmu tentoraz komunistickej štátnej bezpečnosti. „V roku 1955 ho po vykonštruovanom obvinení, že založil protištátnu skupinu, obvinili zo sabotáže a z podpaľačstva 30.000-tonovej kopy uhlia. V roku 1955 ho odsúdili na štyri a pol roka vo väzení," doplnilo mesto. V rámci výkonu trestu sa Karol Mikuláš ocitol v uránovej bani, po jeho odpykaní nezanevrel na banícku profesiu a opäť sa k nej vrátil.

Začiatkom tohto roka udelila prezidentka Zuzana Čaputová Karolovi Mikulášovi štátne vyznamenanie Rád Ľudovíta Štúra 1. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.

Zdroj: TASR

Branislav Grman Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame