Obmedzenia pocítili aj Slováci v zahraničí

Slováci vo svete

Obmedzenia pocítili aj Slováci v zahraničí

24. 03. 2020 13:13

Opatrenia na zamedzenie šírenia nového koronavírusu, ktoré v súčasnosti prijíma čoraz viac štátov, sa dotkli aj Slovákov v zahraničí.

"Ľudia spanikárili, ale už sa situácia upokojila," uviedla na margo vykupovania potravín Jozefína, ktorá žije v meste Lincoln na východe Anglicka. Postup britskej vlády za uplynulý týždeň hodnotí vcelku pozitívne, hoci s riešeniami podľa nej prichádza na poslednú chvíľu. Oceňuje, že štát doplatí 80 percent z výplaty tým, ktorí zostanú doma. Domnieva sa, že zmeny pocítia najmä tento týždeň, keď Británia zatvára školy.

Veronika paniku vo Viedni nepozoruje. Ako všetci jej kolegovia, aj ona pracuje momentálne z domu a redukuje spoločenské kontakty. Rakúska vláda obmedzenia pohybu ľudí vo verejnom priestore predĺžila do 13. apríla. "Mesto je prázdne... väčšina ľudí sa snaží nariadenia dodržiavať. Polícia chodí po uliciach, a keď vidí skupiny ľudí, rozdáva pokuty," uviedla 29-ročná Slovenka. Rúška ľudia v Rakúsku nenosia, keďže ich nosenie "vláda nenariadila".

Iná situácia je v Česku, kde platí zákaz vychádzania bez rúška alebo inej ochrannej pomôcky zakrývajúcej tvár. Podľa Jozefa (56), ktorý v Plzni pracuje ako zvárač, ich odvtedy začali ľudia viac nosiť. Aj jeho zamestnávateľ urobil viaceré opatrenia. "Na ľahšiu váhu to berú mladší kolegovia, niektorí si zakryjú tvár košeľou alebo rolákom. Na druhej strane - rúška nie sú. Prisľúbili nám, že budú," povedal Jozef, ktorý zatiaľ používa textilné.

V uliciach Amsterdamu panuje celkom depresívna atmosféra, keďže miestni "zbožňujú vysedávať v baroch a reštauráciách", uviedla Linda, ktorá tam žije sedem rokov. V Holandsku sú školy, divadlá, kiná a reštaurácie zatvorené a verejné zhromaždenia zakázané. Vláda zatiaľ nevyhlásila zákaz vychádzania, ale odporúča sa vyhýbať sociálnym kontaktom. "Keď je pekné počasie, parky sú plné... Rúška nikto nenosí, lebo v správach vravia, že rúška nemáme nosiť," povedala 30-ročná Slovenka.

Aktuálne zákaz vychádzania platí v Španielsku, ktoré je v Európe po Taliansku najviac zasiahnutou krajinou. "Stále fungujú lekárne a obchody, ale v uliciach Madridu veľa ľudí nevidno. Mnoho ľudí rúška nenosí, ale dodržiavajú sa odstupy medzi ľuďmi, do obchodu chodia ľudia iba s rukavicami. Už je možné zohnať aj základné potraviny v porovnaní s minulým týždňom," uviedla Mária.

Globálne obmedzenia v súvislosti s koronavírusom skomplikovali situáciu aj slovenským turistom. Manželia Maroš (32) a Lenka (30) plánovali niekoľko mesiacov spoznávať krajiny juhovýchodnej Ázie. Po piatich týždňoch sa však rozhodli vrátiť na Slovensko. "Niektoré krajiny prestali na 30 dní vydávať Európanom víza, iné úplne zatvorili hranice na dobu neurčitú, takže cestovať po Ázii je teraz dosť komplikované," uviedol Maroš, ktorý si v Bangkoku všimol viditeľný úbytok európskych turistov v porovnaní so skúsenosťou spred niekoľkých týždňov.

Zdroj: TASRIngrid Slaninková Foto: TASR

Živé vysielanie
??:??