ÚSŽZ má nového predsedu

ÚSŽZ má nového predsedu

Novým predsedom Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí sa stal Milan Ján Pilip. Vláda ho schválila na dnešnom rokovaní vlády.

V minulosti Pilip pracoval v komisiách v dotačnom programe Kultúra národnostných menšín. Od roku 2014 až doteraz pôsobil vo Výbore pre národnostné menšiny a etnické skupiny. Od mája 2019 bol podpredsedom výboru. Od minulého roka tiež pracoval pre Radu vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. Od roku 2005 pracuje pre Ministerstvo obrany SR. Pilip bol v rokoch 2016 až 2017 aj predsedom Okrúhleho stola Rusínov Slovenska, neskôr tajomníkom.

ÚSŽZ dočasne riadil podpredseda úradu Peter Prochácka po tom, ako sa Ján Varšo na základe vlastnej žiadosti vzdal postu predsedu.
ÚSŽZ zabezpečuje v súčinnosti s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR výkon štátnej politiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí a štátnu podporu krajanov. Koordinuje a zabezpečuje tiež v rámci informačného systému dokumentačnú činnosť o krajanských komunitách.

Zdroj: TASR

Ingrid Slaninková Foto: www.bardejov.sk