Na 19. zasadnutí Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v paraguajskom hlavnom meste Asunción zapísali v utorok
kovačické insitné umenie na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Ako vyhlásil minister zahraničných vecí Juraj Blanár pri príležitosti zápisu - kovačické insitné umenie je unikátnym odkazom slovenských krajanov v Srbsku, ktorí pred viac než 250 rokmi prišli na Dolnú zem. Ich jedinečné videnie sveta presiahlo slovenské a srbské hranice, a dnes sa oficiálne stalo dedičstvom celého ľudstva.
Kovačické naivné výtvarné umenie je charakteristické používaním olejových farieb, jasnými odtieňmi a zobrazovaním tradičnej kultúry - historických, spoločenských a morálnych hodnôt komunity. Výstižne zobrazuje vidiecke prostredie a každodenný život. Ten je v Srbsku od 17. storočia spojený tiež s pôsobením slovenskej menšiny, pričom aktuálne sa v Srbsku k slovenskej národnosti hlási viac ako 41.000 Sloveniek a Slovákov. Samotné mesto Kovačica bolo osídlené ešte v roku 1802.
Kovačické insitné umenie je ďalším zápisom so slovenským pôvodom do tohto svetového zoznamu. V Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO je už zastúpených deväť slovenských prvkov, a to fujara - hudobný nástroj a jeho hudba (2005, 2008), terchovská muzika (2013), gajdošská kultúra (2015), bábkarstvo na Slovensku a v Česku (2016), horehronský viachlasný spev (2017), modrotlač (2018), drotárstvo (2019), sokoliarstvo - živé dedičstvo ľudstva (2021) a tradície spojené s chovom koní plemena lipican (2022).
Zdroj: TASR