Slováci si z domu odnášajú dedičné finančné chyby, ktoré opakujú po celé generácie. Zároveň sa správajú v otázkach financií sebavedomo, aj keď sú ich slabou stránkou. Toto zistenie priniesol prieskum Nadácie Partners a agentúry Focus, v ktorom sa zamerali na finančné správanie u troch generácií Slovákov. Takmer 46 % opýtaných čerpá finančné informácie zo správ v médiách a 43 % sa učí na vlastných skúsenostiach. S najväčšou pokorou k finančným témam pristupujú Slováci s najvyšším vzdelaním, s vyššími príjmami, s množstvom kariérnych a životných skúseností, ale aj s vysokou mierou zodpovednosti vo svojej profesii. Skúsenosti vo financiách pritom ľudia vnímajú najčastejšie cez konkrétne témy.
Približne 76 % domácností má vyššiu spotrebu, ako je odporúčaných 40 % z príjmu. Jednotlivé vekové skupiny respondentov sa v miere nadspotreby výrazne neodlišujú. Viac než dve tretiny Slovákov priznali, že by vedeli na bežných výdavkoch usporiť. Väčšina uvádza sumu od 50 eur vyššie. Čo sa týka úverov, tak nejaký z nich spláca polovica opýtaných. Najviac zastúpené sú mladšie generácie, kde úver spláca 58 % respondentov z najmladšej vekovej skupiny a 64 % respondentov v strednom veku.
Prieskum sa zameral aj na dôchodok. Približne 53 % vo veku 18 - 34 rokov chce dôchodok viac ako 1101 eur. Prioritou je pre 12 % z nich. Do svojej budúcnosti neinvestuje 27 % Slovákov v strednom veku. Tretina spomedzi najstarších opýtaných považuje za najlepšie zhodnotenie peňazí životné poistenie so sporením. Zároveň zabezpečenie na dôchodok ako prioritu označilo 9 % najmladších respondentov a 29 % opýtaných v strednom veku.
Prieskum ukázal, že viac ako tretina opýtaných nevie, ako sa pohybujú úroky pri bežných úveroch v bankách. Viac ako polovica nevie správne určiť úroky spotrebných úverov a viac ako 80 % nepozná úrokové miery hypoték. Rovnako takmer 80 % nevie určiť úrokové zaťaženie pri kreditnej karte. V prieskume považuje 36 % za najlepšie zhodnotenie peňazí životné poistenie so sporením, tretina sa spolieha na sporiaci účet v banke. Investovanie do podielových fondov, akcií a dlhopisov uviedlo 14 % opýtaných.
Zdroj: TASR