Pečie celé Slovensko
Pečie celé Slovensko

Pápež za pomoc utečencom

Pápež za pomoc utečencom

František je vnukom talianskych imigrantov, ktorí sa usadili v Argentíne. Vo vystúpeniach pravidelne vyjadruje solidaritu s utečencami a kritizuje bohaté krajiny, ktoré im odmietajú poskytnúť útočisko. Vo svojej knihe Snívajme: Cesta k lepšej budúcnosti zdôraznil, že migrácia neohrozuje kresťanstvo ani kresťanskú kultúru. "Odmietnuť strápeného migranta, odhliadnuc od jeho vierovyznania, zo strachu z oslabenia "kresťanskej" kultúry je absurdná dezinterpretácia kresťanstva aj kultúry," uviedol pápež.
Vymedzil sa aj voči politikom, ktorí majú k utečencom negatívny postoj. Pred návštevou Maďarska, ktorá je spojená s návštevou Slovenska, sa objavili úvahy, že sa pápež nestretne s maďarskými politikmi pre ich postoj k utečencom. Vatikán však 21. júla oznámil, že najvyšší pontifex naplánoval krátke stretnutie s prezidentom Jánosom Áderom aj premiérom Viktorom Orbánom.
Pápež nesúhlasil ani s prezidentom USA Donaldom Trumpom kvôli múru na hranici medzi USA a Mexikom. "Človek, ktorý chce iba stavať múry, kdekoľvek je, a nechce stavať mosty, nie je kresťanom. Nič takéto nie je v evanjeliu," povedal František v júni 2016.

Iveta Michalíková Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame