Ako to bolo so Štedrým dňom

Ako to bolo so Štedrým dňom

Slováci si 24. december užívajú už tri desaťročia ako voľný deň. Ešte pred rokom 1989 však bol Štedrý deň riadnym pracovným dňom, pokiaľ nepripadol na sobotu alebo nedeľu.

Komunistická moc si v Československu netrúfla vianočné sviatky otvorene zakázať, predovšetkým začiatkom 50. rokov však bola zrejmá snaha vymazať spojenie Vianoc s kresťanskými tradíciami a s narodením Ježiša Krista. Z knižníc mizli knihy s vianočnou tematikou a darčeky začal nosiť dedo Mráz.

Komunistický prezident Antonín Zápotocký ešte ako predseda vlády v legendárnom prejave 21. decembra 1952 vyzdvihol premenu nahého Ježiška "z chlieva" na deda Mráza oblečeného v kožuchu. "Dedo Mráz k nám prichádza od Východu a na cestu mu žiaria takisto hviezdy. Nielen jediná, betlehemská. Celá kopa červených hviezd na našich šachtách, hutiach, továrňach a stavbách," povedal Zápotocký v rozhlasovom vystúpení.

Snahy o potlačenie pôvodných vianočných tradícií napokon neboli úspešné. Po roku 1956 sa Ježiško mohol opäť vrátiť do Československa. Prvý "ponovembrový" Štedrý deň, teda 24. december 1989, pripadol na nedeľu. Poslanci Federálneho zhromaždenia schválili 9. mája 1990 novelu zákona z roku 1951 a tá definitívne zaradila Štedrý deň medzi dni pracovného pokoja spolu s Prvým a Druhým sviatkom vianočným.

Zdroj: TASR

Martin Haraj Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame