Slováci majú obavy zo zdražovania

Slováci majú obavy zo zdražovania

Výrazné obavy zo zdražovania a inflácie uviedlo 67 % opýtaných Slovákov. Viac než polovica pocítila výrazné zhoršenie životného štandardu. Značne k tomu prispieva aj fakt, že až 65 % respondentov pociťuje značne negatívny vplyv zvyšovania cien na ich schopnosť odkladať si pravidelné mesačné úspory v rovnakej miere ako predtým. Vyplýva to z prieskumu pracovného portálu Kariéra.sk, do ktorého sa zapojilo 5340 respondentov.
Miera inflácie dosiahla v poslednom čase dlhoročné rekordy, pripomína spoločnosť. V júli bola v eurozóne na úrovni 8,9 % a na Slovensku 12,8 %.

Podľa Štatistického úradu SR bol rast cien zaznamenaný vo všetkých 12 sledovaných odboroch. Dodáva tiež, že naďalej stúpajú ceny potravín, pohonných hmôt a energií. Zdražovanie postihlo aj odvetvie služieb. Výrazne sme si museli priplatiť v reštauráciách a kaviarňach, za ubytovacie služby a najnovšie aj za odevy a obuv. Najvyšší podiel vo výdavkoch pre slovenskú domácnosť aktuálne predstavujú náklady na bývanie.
Naopak, 35 % opýtaných obyvateľov Slovenska nezaznamenalo výraznejší nárast životných nákladov a dokážu usporiť rovnakú sumu ako doteraz.

Zdroj: TASR

Iveta Michalíková Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame