Sloboda a demokracia nie sú samozrejmosť

Sloboda a demokracia nie sú samozrejmosť

Odkaz obetí komunizmu musíme neustále pripomínať mladej generácii. Skonštatoval to minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský pri príležitosti Dňa pamiatky obetí komunistického režimu. Tento deň pripomína všetkých neprávom odsúdených a uväznených medzi rokmi 1948 až 1989. "Obete komunizmu a všetci, ktorí sa vzopreli totalitnému režimu aj za cenu straty vlastnej slobody či dokonca života, nám vydláždili cestu k demokracii. Bojovali za ideály pravdy a slobody bez ohľadu na perzekúcie, ktoré im za to hrozili. Ctime si ich odkaz a pripomínajme, že sloboda je najvyššia hodnota," konštatoval Wlachovský. Dodal, že okrem obetí totality si pripomíname dôležitosť možnosti rozhodovať o ceste, ktorou sa ako krajina chceme uberať. Pripomenul izoláciu Československa a jeho obyvateľov od zvyšku sveta za bývalého režimu.
Za znepokojujúce označil, že narastá počet mladých ľudí, preferujúcich život v autoritárskom režime. "Na zverstvá komunizmu nesmieme zabúdať, obzvlášť, keď v našom bezprostrednom susedstve ľudia opäť platia za túžbu žiť slobodne tú najvyššiu cenu," upozornil Wlachovský.
Pripomenul, že za vyše 40 rokov komunistického režimu bolo na Slovensku uväznených z politických dôvodov viac než 70.000 ľudí. Vo vtedajšom Československu bolo celkovo vo vykonštruovaných procesoch popravených 248 ľudí, vrátane právničky a političky Milady Horákovej, jedinej ženy odsúdenej na trest smrti mimo Sovietskeho zväzu. Minister Wlachovský dodal, že približne osemtisíc ľudí zomrelo počas toho, keď boli nespravodlivo uväznení, 450 občanov bolo zmrzačených a zabitých pri pokusoch o prechod cez hranice a viac ako 250.000 ľudí odsúdili z politických dôvodov na nútené práce.

Zdroj: TASR

Iveta Michalíková Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame