Počet obyvateľov SR opäť klesol

Počet obyvateľov SR opäť klesol

Počet obyvateľov Slovenska vlani klesol. Stalo sa tak už tretí rok po sebe. Minuloročný pokles ovplyvnil najmä výrazný prepad pôrodnosti. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

„Slovenská republika mala ku koncu roka 2023 celkovo 5 424 687 obyvateľov. Počet obyvateľov sa medziročne znížil o vyše 4000 osôb. Veľkosť populácie SR tak klesala tretí rok po sebe, kým predtým 75 rokov rástla. Od vzniku SR v roku 1993 tak došlo k nárastu populácie o 88 200 obyvateľov," priblížila hovorkyňa úradu Jana Morháčová.

Pokles v minulom roku ovplyvnil najmä prirodzený úbytok obyvateľstva. Vlani zomrelo viac ako 54 100 osôb a narodilo sa vyše 48 600 detí. Počet zomretých bol tak vyšší ako počet živonarodených. „Napriek tomu, že sa úmrtnosť po troch pandemických rokoch dostala na dlhodobý priemer. Na veľmi nízku hodnotu sa však znížila pôrodnosť," podotkla riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

Pokles počtu narodených detí možno sledovať posledných šesť rokov. „Išlo však len o mierne hodnoty, ktoré nenaznačovali zásadnejšiu zmenu trendu vývoja. Výrazný prepad počtu narodených v posledných dvoch rokoch vedie nielen k historickým minimám pôrodnosti, ale aj k celkovému úbytku obyvateľstva," vysvetlil ŠÚ SR s tým, že hrubá miera pôrodnosti sa v roku 2023 dostala na najnižšiu hodnotu za posledných 100 rokov.

Celkový počet obyvateľov ovplyvnila aj migrácia. Úrad poukázal na to, že počet prisťahovaných naďalej prevyšoval vysťahovaných z krajiny, no nedokázal eliminovať prirodzený úbytok obyvateľstva. V roku 2023 sa na Slovensko prisťahovalo na trvalý pobyt viac ako 5900 ľudí, čo bolo o 1400 osôb viac ako počet vysťahovaných.

Zdroj: TASR

Branislav Grman Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame