Do Bratislavy prídu primátori a zástupcovia Budapešti, Varšavy, Paríža či Tirany, ale aj ukrajinských miest Charkov a Ľvov. Diskutovať o demokracii a jej ochrane v európskom priestore. Podujatie sa koná v rámci summitu Paktu slobodných miest, ktorého hostiteľom je v roku 2024 primátor Bratislavy Matúš Vallo. Ako dodal, jedným z dôležitých záverov summitu má byť aj pristúpenie k spoločnej deklarácii odsudzujúcej akékoľvek politicky motivované násilie voči jednotlivcom alebo skupinám osôb.
Bratislavská deklarácia má byť zhrnutím základnej misie Paktu a roly miest pri ochrane demokracie a otvorenej spoločnosti. Zachytáva aktuálne hrozby pri rozvoji demokracie, ktoré vidí najmä v populizme, dezinformáciách a nedôvere v inštitúcie. Rezolútne odsudzuje akékoľvek politicky motivované násilie voči jednotlivcom alebo skupinám osôb. Venuje sa však aj globálnym výzvam v oblasti životného prostredia, digitálnej reality, či kvality života a bezpečnosti, zároveň zdôrazňuje úlohu miest pri ich riešení. Jednou z hlavných očakávaných tém diskusií primátorov v rámci summitu bude nepochybne aj situácia na Ukrajine.
Pakt slobodných miest založili primátori Bratislavy (Matúš Vallo), Budapešti (Gergely Karácsony), Prahy (Zdeněk Hřib) a Varšavy (Rafał Trzaskowski) v roku 2019. V súčasnosti je neformálnou alianciou primátorov viac ako 30 európskych miest.
Pakt úzko spolupracuje s ukrajinskými mestami už od čias pred ruskou inváziou, najmä s Kyjevom a ďalšími väčšími mestami. Začiatkom roka 2022 sa stal členom aj primátor Kyjeva Vitalij Kličko. Na bratislavskom summite by sa mal novým členom Paktu stať aj primátor Charkova.
Cieľom Paktu je chrániť a podporovať spoločné hodnoty slobody, ľudskej dôstojnosti, demokracie, rovnosti, dodržiavania práv, sociálnej spravodlivosti či tolerancie a kultúrnej rozmanitosti. Ale tiež pomenovávať najpálčivejšie výzvy spoločnosti a vystupovať voči populizmu. Zmyslom Paktu je najmä výmena nápadov, know-how a poznatkov pri riešení hlavných výziev v rozvoji miest.
Zdroj: TASR