Opustil nás nestor športovej žurnalistiky

Opustil nás nestor športovej žurnalistiky

Vo veku 96 rokov zomrel v stredu nestor slovenskej športovej žurnalistiky a čestný člen Slovenského olympijského a športového výboru Jozef Kšiňan. Bratislavský rodák sa narodil 3. januára 1927 v Bratislave. Absolvent štúdia trénerstva na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave sa novinárskej a publicistickej práci venoval viac ako 70 rokov.

Venoval sa najmä futbalu, klasickému lyžovaniu a boxu. Ako novinár pôsobil na piatich olympiádach, a to v roku 1968 v Mexico City, 1976 v Montreale a 1980 v Moskve, vrátane zimných olympiád 1980 v Lake Placid a 1994 v Lillehammeri. Pri olympijskej premiére výpravy samostatnej Slovenskej republiky na zimnej olympiáde 1994 zároveň externe vykonával funkciu hovorcu slovenského olympijského tímu.

Podieľal sa na príprave približne 30 publikácií, venovaných predovšetkým futbalu a histórii Slovana Bratislava.

Slovenský olympijský výbor jeho výnimočné publicistické a novinárske pôsobenie v roku 2003 ocenil udelením Bronzových kruhov a v roku 2010 udelením svojho výročného ocenenia za publicistiku - Ceny Mira Procházku. Bývalý prezident Medzinárodného olympijského výboru Juan Antonio Samaranch mu odovzdal Zlatý odznak tohto výboru.

Zdroj: TASR

Martin Haraj, Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame