Kultúra je priestor slobody, pestrosti, tolerancie a kooperácie. Zhodujú sa na tom bývalí ministri kultúry, ktorí v spoločnom vyhlásení odmietajú filozofiu a "normalizačné snahy" súčasného vedenia ministerstva.
Pod textom podpísaní Ladislav Snopko, Milan Kňažko, Rudolf Chmel, Marek Maďarič a Silvia Hroncová priznávajú, že boli ministrami v rôznych obdobiach a mali rôzne politické východiská, zhodne sa však stavajú proti krokom súčasnej ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). Tie sú podľa nich snahou znormalizovať kultúru. Ako upozornili bývalí ministri kultúry - degradujú odbornosť, likvidujú autonómiu kultúrnych inštitúcií a falošne rozdeľujú spoločnosť na normálnych a nenormálnych. Nesúhlasia zároveň s vymedzovaním toho, aká má byť slovenská kultúra. Kritizujú aj "návrat k normálnosti", ohlasovaný generálnym tajomníkom služobného úradu ministerstva Lukášom Machalom, ktorý za ministerstvo prehlásil, že "nič, čo vybočuje z normy, nebudeme podporovať". Podľa bývalých ministrov však kultúra vždy normy prekračovala. Znepokojuje ich, že slová súčasného vedenia rezortu sa už pretavili aj do praxe vrátane rozhodnutí i zmien legislatívy. Zároveň podporili vyhlásenie a protest platformy Otvorená Kultúra i všetkých kultúrnych organizácií, ktoré sa k nemu pridali.
Medzinadpis: Z verejného priestoru sa vytráca kultúra dialógu, poukazuje vedenie UK, STU a SAV
Z verejného priestoru sa postupne vytráca kultúra dialógu a úcta a rešpekt k názorovým oponentom. Znepokojenie a obavy z aktuálnej spoločenskej situácie vyjadrili rektor Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Marek Števček, rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Oliver Moravčík, predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík a predseda Učenej spoločnosti Slovenska Jozef Noga. Tieto hodnoty, podľa ich názoru, v poslednom období prudko degradujú a sú nahradzované dehumanizáciou, nerešpektovaním základných postulátov odbornej polemiky, budovaním obrazu dvoch nezmieriteľných táborov, príslušnosťou ku ktorým je meraná odbornosť či neodbornosť, pravda a lož, slušnosť a vulgarita. Sú presvedčení, že ďalšie pokračovanie tejto trajektórie bude pre slovenskú spoločnosť zničujúce. Vyzývajú preto všetkých, ktorí majú právo rozhodovať, verejné inštitúcie, médiá aj osobnosti verejného života, aby uvážili dosah a vplyv svojich vyjadrení a činov a aby zvažovali obsah verejného diskurzu, no i jeho formu. Jedine vecný dialóg podložený faktami podľa nich stimuluje odbornú polemiku.
Zdroj: TASR